reklama

Spravodlivosť, pravda, rovnosť...

Existuje vôbec spravodlivosť...? Alebo naozaj existuje iba tam hore, ako zvykneme mnohí tvrdiť? Sme schopní hovoriť pravdu...? Alebo si každý tú svoju necháva pre seba? Uzamknutú na dvesto zámkov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Takže ako je to s tou spravodlivosťou? Už veľmi dlhú dobu som presvedčený, že spravodlivosť nemá vôbec nič spoločné so zákonmi. A s ich dodržiavaním už vôbec nie. Zákony, ktoré sú ušité na mieru iba určitej skupine vyvolených,nemôžu mať so spravodlivosťou žiadny príbuzenský vzťah. Kto vlastne tvorí zákony? Mnohokrát ani ten čo ich predkladá netuší, čo v nich naozaj je. Z akých zákerných ingrediencií sú zložené. Kde vznikajú, v akých hlavách, aké sú pohnútky a aký je účel ich vzniku? To je otázka...! Hamlet sa so svojím "Byť či nebyť?" môže strčiť. Bohužiaľ väčšinou je všetko o peniazoch, informáciách, kontaktoch, moci a klamstvách. Kto disponuje týmito možnosťami, ten sa vyseká zo všetkého a môže si beztrestne robiť čo chce. No a tých, ktorí týmito možnosťami disponujú, je podstatne menej ako tých ostatných. Bežný človek je väčšinou nútený držať hubu a krok. A modliť sa, aby sa nedostal do prúseru. A do toho sa môže každý z nás dostať kedykoľvek. Buď vám k tomu niekto pomôže alebo sa vám to stane vďaka vašej vystresovanosti. Bežný človek je totiž zavalený toľkými povinnosťami, že na jeho práva neostane čas.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zákony sú mätúce, komplikované, nejasné a každú chvíľu sa meniace. A hlavne ich výklad má mnoho možností, čo je z môjho pohľadu dosť divné až podozrivé. Dva skoro zhodné prípady sú posúdené úplne odlišne. Kde je teda rovnosť pred zákonom? V žumpe. Medzi výkalmi. Tam pláva spoločne so spravodlivosťou a pravdou. Táto manipulatívna hra, ktorá je ľuďom predvádzaná mnohé, mnohé, mnohé roky nemá obdobu. Táto fraška ukrývajúca sa za spravodlivosť, pravdu a rovnosť nemá obdobu. Neprehľadnosť, komplikovanosť zákonov a ich výkladu má pravdepodobne svoj význam. Dokonca i mnohí právnici či sudcovia majú zjavný problém, zhodnúť sa na tom, ako sú vlastne myslené. Ale táto časť obyvateľstva ( sudcovia, právnici, advokáti... ), je za to vŕtanie sa v nezrozumiteľných textoch veľmi slušne platená. Buď z našich daní alebo našich úspor. Ak nejaké vôbec máte. A tak isto sú slušne platení tí, ktorí tie zákony vymýšľajú. Tiež z našich daní. A nie sú to iba politici. Boli by ste prekvapení, keby ste vedeli aké inštitúcie sa na tvorbe zákonov podieľajú. Ale nám, bežným ľuďom to zrejme neprekáža. Nám sa iba oznámi, niekedy, že bol zákon schválený. A môžme si ho prečítať, naštudovať alebo čo chcete. Pretože NEZNALOSŤ ZÁKONA NEOSPRAVEDLŇUJE !!! Nezabudnite nato! Keď si predstavím všetky tie zbierky zákonov a ich dodatkov a čo ja viem čoho ešte, tak premýšľam ako si ich mám všetky zapamätať a bravúrne ich ovládať. Aby som predišiel problémom so zákonom. Najlepšie však je, vôbec si to nepredstavovať. Treba sa iba nenápadne pohybovať po rovnakej trase ( práca, škola, nákup, domov a späť ), nič nehovoriť, nepísať, nepremýšľať. Po príchode domov čušať, čumieť do blba a na nič sa nepýtať. A mať v kuse nepríjemný pocit či aj týmto správaním neporušujeme nejaký zákon.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina ľudí sa uspokojí s tým, že raz za štyri roky sa zúčastní volieb, týždeň pred tým zhliadne predvolebnú kampaň a vytešuje sa z toho, že demokraticky a slobodne prispeli k riadeniu krajiny. Potom tí voliči, ktorí sa cítia oklamaní iba s otvorenými ústami sledujú, ako sa to celé zase skončilo, pospájalo, zosnovalo. A do vody popadalo...ale neurobilo bááác. Máme naozaj právo na informácie? Máme ich naozaj všetky k dispozícií? Máme naozaj právo kontrolovať činnosť všetkých inštitúcií, platených z našich daní? Máme naozaj právo nesúhlasiť a veci meniť? Bez toho, aby sme sa nemuseli obávať či náhodou neporušujeme zákony keď chceme do diania vidieť a poznať pravdu? Prečo my, občania, obyvatelia a hlavne ľudia nemáme k podstatným informáciám prístup, ale o nás sa musí vedieť všetko? Bude to asi tým, že my väčšina, sme nedôveryhodní, nevzdelaní a nepovolaní zaoberať sa takýmito zásadnými otázkami. Ty, občan, choď voliť ( prípadne nechoď ) a ďalej sa nestaraj. Zvolená menšina to už všetko vybaví.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spravodlivosť, pravda a rovnosť neboli spláchnuté do kanála ( v mnohých prípadoch ) iba v našej krajine. Toto je záležitosť celosvetová. Sloboda a demokracia dostáva poriadne facky. Každý deň. A "optimisti", ktorí nad tým iba zatvárajú oči sú tí, čo naivne veria, že pravda zvíťazila. Čas pravdy ešte iba príde.

Opäť si nerobím žiadne ilúzie o diskusii pod týmto článkom. A necítim sa trápne preto, že mám svoj vlastný názor na určité veci a vyjadrujem ho, nakoľko mi to Ústava Slovenskej republiky umožňuje. Skôr by som sa cítil trápne, sám pred sebou, keby som iba frfľal do vankúša.

Roman Kvalténi

Roman Kvalténi

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som autor humorných kníh Dimenzia humoru a Život Tichomíra Hluka. Píšem výlučne humor a aj keď zabŕdnem do rôznych tém okolo nás, snažím sa ich vždy podať humorne. Moje knihy sú dostupné na stránke Elist.sk. S vydavateľstvom Elist spolupracujem od mája 2016. S jeho pomocou sa mi podarilo knihu Dimenzia humoru dostať na pulty kníhkupectiev po celom Slovensku. Tvrdím, že sny sa dajú plniť v každom veku a za svojím tvrdením si stojím. Moje dielka vydávam pod pseudonymom R. K. Mimozemšťan. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu